jak zostać Najemcą?

Jeżeli chcesz wynająć mieszkanie, sprawdzamy czy masz zdolność czynszową, a więc czy będziesz w stanie opłacać czynsz i rachunki.

dokumenty potrzebne do weryfikacji czynszowej

Składasz:

  • oświadczenia dot. swojej sytuacji finansowej, czyli dochodów i zobowiązań
  • dokumenty potwierdzające twoje dochody (np. zaświadczenie od pracodawcy)
  • upoważnienia do sprawdzenia twoich danych w BIG InfoMonitor i KRD (możesz mieć kredyt albo raty na meble, o ile je terminowo spłacasz)
opłaty mieszkaniowe
o czynszu i dopłatach do czynszu

Czynsz, czyli opłata za korzystanie z lokalu. Jeżeli spełniasz warunki programu „Mieszkanie na Start”, otrzymasz dopłatę do czynszu.

oszacuj swoją dopłatę

Kalkulator dopłat

Dopłata:

o rachunkach za media w mieszkaniu

Twoje indywidualne rachunki za: ogrzewanie, dostawy energii, wody oraz odbiór ścieków, odpadów i nieczystości ciekłych. W każdym mieszkaniu są liczniki. Płacisz tylko za to, co sam zużyjesz.

o kosztach eksploatacji

Opłata eksploatacyjna6,25 zł / mkw. (utrzymanie części wspólnych, ich konserwacja i drobne remonty), której składowe opisaliśmy poniżej. Pełna lista znajduje się w załączniku do umowy najmu.

Koszty eksploatacji:

  • Oświetlenie chodników, parkingów, klatek schodowych
  • Ogrzewanie klatek schodowych
  • Utrzymanie zieleni
  • Sprzątanie, odśnieżanie
  • Usuwanie awarii w częściach wspólnych, ryczałt na drobne remonty, przeglądy ogólnobudowlane
  • Przeglądy gwarancyjne
  • Przeglądy techniczne mieszkań
  • Instalacja urządzeń – zgodnie z aktualnymi przepisami
  • Koszty zarządu nieruchomością wspólną
ile pieniędzy na start?

KAUCJA. Wpłacasz ją w ciągu 14 dni od podpisania umowy najmu. Jest to 2-krotność miesięcznego czynszu.

CZYNSZ. Liczymy go od dnia, w którym odebrałeś klucze. Pierwszą fakturę otrzymasz z końcem miesiąca, a kolejne wystawiamy pierwszego dnia każdego miesiąca.

INNE. Mieszkanie musi być ubezpieczone. Możesz przystąpić do ubezpieczenia grupowego – zazwyczaj jest to koszt poniżej 50 zł.

CZĘSTE PYTANIA

Czy inwestycja w Mińsku Mazowieckim jest przeznaczona do opcji Dojścia do Własności?

osiedle mieszkań na start Mińsk Mazowiecki PFR Nieruchomości

Obecni najemcy mieszkań, które powstały w ramach rynkowej części programu Mieszkanie Plus będą mogli stać się ich właścicielami. Możliwość wykupu będzie dostępna w dwóch wariantach:

• zakupu mieszkania od PFR Nieruchomości (za gotówkę, na kredyt hipoteczny, na bezpieczny kredyt 2%). Najemca staje się właścicielem z chwilą podpisania aktu notarialnego

• zawarcia umowy najmu instytucjonalnego z dojściem do własności. Jest to oferta PFR Nieruchomości. Najemca, podpisując umowę najmu z dojściem do własności płaci czynsz DDW, który zawiera opłatę za najem oraz część kapitałową związaną z wykupem mieszkania. Po 25 latach staje się właścicielem mieszkania.

Więcej>>

Czy nadal będę mógł mieszkać z dziećmi, kiedy osiągną pełnoletniość?

Jak najbardziej. Do umowy najmu, którą już podpisałeś, aneksem dopiszemy Twoje dziecko. Koniecznie też będziesz musiał udać się do notariusza, aby sporządzić oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji. Wybierając rekomendowaną przez nas kancelarię nie będziesz obciążony żadnymi kosztami.

Czy mieszkające ze mną dziecko, po osiągnięciu pełnoletności, będzie musiało przejść badanie zdolności czynszowej?

Badanie zdolności czynszowej nie obejmuje osób dotychczas zamieszkujących i kontynuujących pobyt w lokalu. Zatem nie będziemy analizować zdolności finansowej Twojego dziecka.

Kto pokryje koszt aktu notarialnego przy umowie najmu instytucjonalnego?

Koszty sporządzenia aktu, czyli oświadczenia o poddaniu się egzekucji wraz z wypisami dla każdej ze stron, opłacimy w całości jeżeli będzie miało to miejsce w kancelarii przez nas rekomendowanej. W przeciwnym wypadku powyższa opłata obciąża Ciebie.

Czy po śmierci najemcy, najem może być kontynuowany przez jego pełnoletnie dziecko?

Tak, ale w tym przypadku dziecko będzie musiało pozytywnie przejść weryfikację zdolności czynszowej.

Jeśli najemcy przysługuje prawo własności nieruchomości (działki) budowlanej, może zawrzeć umowę najmu?

Tak, właściciel działki budowlanej może zawrzeć umowę najmu. Przepisy nie zawierają żadnych ograniczeń dla właścicieli nieruchomości gruntowych.

Już po podpisaniu umowy najmu odziedziczyłem inne mieszkanie. Czy nadal mogę być najemcą?

Nabycie innego lokalu mieszkalnego w okresie obowiązywania umowy najmu nie jest przeszkodą w kontynuowaniu tej umowy.

Podpisałem umowę najmu a potem zdecydowałem się wyjechać za granicę. Nie chcę, aby mieszkanie stało puste. Czy mogę je podnająć osobie trzeciej?

Nie. Nie wolno podnajmować mieszkania osobie trzeciej. Napisz do nas wniosek, w którym przedstawisz swoją sytuację. Każdy taki przypadek rozpatrzymy indywidualnie.

Po kilku latach od podpisania umowy postanowiłem zrezygnować z najmu. Czy otrzymam zwrot pieniędzy zainwestowanych w wykończenie mieszkania?

Co do zasady nie. Zgodnie z zapisami umowy, po zakończeniu najmu powinieneś usunąć zmiany i przywrócić mieszkanie do stanu pierwotnego (jeżeli tego nie zrobisz, wykonamy to sami, ale na Twój koszt). Zawsze możesz jednak napisać do nas wniosek o indywidualne rozpatrzenie sprawy.

W mojej umowie jest zapis o waloryzacji czynszu. Czy to oznacza ciągłe podwyżki?

Stosujemy zapisy o waloryzacji, gdyż zabezpiecza on obie strony. W Twoim przypadku chroni Cię przed niespodziewanymi podwyżkami, gdyż te kwestie są regulowane ustawą. Czynsz może wzrosnąć lub spaść tylko i wyłącznie w oparciu o wskaźnik inflacji, a ten jest ogłaszany raz do roku. Dlatego ewentualne zmiany w wysokości czynszu będą raz w roku i tylko o wartość wskaźnika inflacji. Pamiętaj, że kaucja podlega tym samym regułom i także jest waloryzowana.